Abeceda látkových plen

Slyšeli jste o látkových plenách, ale jste trochu zmatení ze všech  těch typů a názvů plen? Tak právě pro vás je náš „RÁDCE", jak se vyznat v látkových plenách.


ČTVERCOVÉ PLENY

Jedná se o klasické pleny, které znají i naše maminky a babičky. Tyto pleny jsou vhodné zejména jako doplnění plenkové výbavičky. Pleny se používají navíc s nepropustnými svrchními kalhotkami. Čtvercové pleny jsou ideální při praktikování bezplenkové komunikační metody.

+ Nejlevnější

+ Rychleschnoucí

+ Využitelné také při krmení, do kočárku, u lékaře nebo jako clona proti sluníčku do kočárku, apod.

 

- Větší práce se skládáním

- Častější přebalování - pleny tolik nesají

- Nutno použít nepropustné svrchní kalhotky

 

VKLÁDACÍ PLENY

Vkládací pleny se přidávají do kalhotkových plen a slouží zejména ke zvětšení savosti pleny. Tyto pleny oceníte hlavně v noci a na cestách. Vkládací pleny pomáhají udržet v suchu zadeček vašeho miminka. Pleny se vyrábí z různých materiálů - froté, flanel, bambus.

KALHOTKOVÉ PLENY

Kalhotkové pleny jsou nejmodernějším typem látkových plen a svým tvarem připomínají pleny jednorázové. Jedná se o nejoblíbenější typ „látkovek\". Připevňují se přeložením, suchým zipem nebo druky a používají se s nepropustnými svrchními kalhotkami.

Na rozdíl od klasických čtvercových plen jsou kalhotkové pleny velmi jednoduché na údržbu. Pleny se nemusejí žehlit ani skládat. Savost plen je možno zvýšit vložením sací vložky, která je buď součástí kalhotkové pleny, nebo ji lze dokoupit. Pleny se vyrábějí jako jednovelikostní (pro celé plenkové období, od 3 -15 kg) nebo vícevelikostní (podle velikosti miminka S,M,L,XL).

 

+ Pleny jsou vysoce savé (nejsavějším materiálem je bambus a konopí, následuje froté a nejméně savý je flanel)

+ Velice jednoduchá manipulace (jako u papírovek)

 

- Delší doba schnutí (nejrychleji schne flanel, froté, potom konopí a nejdéleschnoucím materiálem je bambus)

- Nutno použít nepromokavé svrchní kalhotky a na noc i vkládací plenu

 

PLENY „VŠE V JEDNOM"

Látkové pleny „all-in-one" nebo-li „vše v jednom" patří k nejjednodušším plenám pro přebalování. Pleny mají na povrchu nepropustnou vrstvu, takže už nepotřebujete žádné další svrchní kalhotky. Přebalování je velice snadné a proto pleny "vše v jednom" se doporučují např. při cestování nebo návštěvě lékaře.

 

+ Pleny jsou velmi komfortní a nejsou objemné

+ Pleny s nejsnadnější manipulací

+ Velice dobře savé

+ Nejsnadnější manipulace

+ Nepotřebujete nepropustné svrchní kalhotky ani žádné vkládací pleny

 

- Déle schnou

- Vyšší cena

SVRCHNÍ KALHOTKY

Svrchní kalhotky se oblékají přes kalhotkové (jednovelikostní nebo vícevelikostní) pleny proto, aby zabránily prosakování vlhkosti na oblečení. Dnešní moderní svrchní kalhotky již neobsahují neprodyšný PVC, který je nahrazen moderními prodyšnými materiály. Do vaší plenkové výbavičky budete potřebovat 2-4 ks svrchních kalhotek od každé velikosti.

Polyesterové - Svrchní polyesterové kalhotky vyvinuli výrobci sportovního oblečení. Kalhotky zadrží vodu a propouští páru, díky tomu nedojde k zapaření zadečku a oblečení zůstane suché.

Fleesové svrchní kalhotky - Flees má velmi podobné vlastnosti jako vlna, nasává vlhkost do sebe a je úplně prodyšný.

Vlněné - Vlněné kalhotky jsou velice prodyšné, ale také náročnější na údržbu.

 

VÍCEVRSTVÉ PLENY

Vícevrstvé pleny jsou vzhledem podobné klasickým čtvercovým plenám, ale tím, že jsou složeny někdy ze 4-8 vrstev látky, jsou mnohem savější. Můžete je používat místo čtvercových nebo kalhotkových plen. Na vícevrstvé pleny je nutno používat svrchní plenky (např. polyesterové, fleesové nebo vlněné).

 

PLETENÉ ZAVAZOVACÍ PLENY

Pletené zavazovací pleny je vhodné kombinovat pro lepší savost se čtvercovými nebo vkládacími plenami. Můžete je použít i jako zdravotní plenu pro správný vývoj kyčlí u novorozenců. Na pletené zavazovací pleny je nutné vždy použít svrchní kalhotky.

+ Nižší cena

+ Rychleji schnou

 

- Samy o sobě moc nesají, proto je nutné použít např. vkládací pleny

- Horší manipulace

 

SEPARAČNÍ PLENY

Separační pleny jsou vyrobeny z tenké vrstvy celulózy nebo viskózy a usnadňují odstranění hrubých nečistot z bavlněných kalhotkových plen. Separační pleny se umísťují mezi plenku a zadeček miminka. Usnadní vám práci s praním, pleny separují stolici od plenky a chrání zadeček před vlhkostí. Stolice zůstane na separační plence a je možno ji snadno vyhodit. Zároveň separační plenka propouští vlhkost dovnitř plenky, ale nepustí jí zpátky k zadečku miminka. Počůrané separační plenky se dají přeprat a znovu použít, po více použitích se postupně rozpadají.

 

TRÉNUJEME NA NOČNÍK

Přibližně ve věku 2 let je čas naučit se chodit na nočník. Někdy to jde o něco dříve, jindy později. Flanelové tréninkové pleny mají všité sací jádro a nepropustnou vrchní vrstvu, pokud by se přece jenom ještě nepodařilo stihnout právě nočník.

MIMI-Natura.cz © 2008 Všechna práva vyhrazena

Odebírat novinky v naší nabídce   Religis s.r.o. 2009 - 2015