Víte, v čem perete?

Dříve mě vůbec nenapadlo se touto myšlenkou ani zabývat. Bylo pro mě důležité, aby moje prádlo zářilo čistotou a bylo voňavé. A to bez drhnutí skvrn, prostě aby to bylo co nejjednodušší - do pračky nasypu prášek, vyperu a prádlo bude krásně čisté.

Nad otázkou pracího prostředku jsem se poprvé zamyslela až v těhotenství, kdy jsem začala řešit, v čem vyperu první výbavičku pro svoje toužebně očekávané miminko. Začala jsem hledat informace, pročítat internet a po několika hodinách sbírání informací jsem měla jasno. Pro své milované miminko chci jenom to nejlepší, a proto v žádném případě nebudu prát to sladké a roztomilé oblečení v klasickém pracím prostředku plném chemie. Ten totiž obsahuje zeolity nebo fosfáty, parfémy, plnidla, optické zesvětlovače, umělé vonné látky, agresivní kyseliny, konzervační látky, plnidla, chlor, čpavek. Prádlo vyprané v běžném pracím prostředku je po usušení, díky zbytkům prášku, tak tvrdé, že často do posledního máchání přidáme ještě další chemikálii - aviváž. Ta ale pouze vlákno obalí a zjemní a my tak máme na sobě prádlo sice krásně čisté a měkké, ale také plné chemie.

Co se stane, když se miminko zapotí nebo když se vyčůrá do plenky? Všechny tyto škodlivé látky se dostanou pokožkou do tělíčka a způsobují různá kožní a jiná onemocnění.

V dnešní době už i tak mají naše děti větší sklony k různým onemocněním než dříve, např. problémy s dýcháním – astma nebo různé atopické ekzémy apod. Chraňme tedy naše děti alespoň před těmito škodlivými látkami a používejme EKO prací prostředky.

Po prostudování různých eko pracích prostředků jsem se nakonec rozhodla pro mýdlové ořechy. Prostě vyzkouším a uvidím. Přišlo mi to až neuvěřitelné, že ořechy, které rostou na stromě v Indii nebo Nepálu, mohou prát stejně dobře, jako běžné prací prostředky. Věřte, že opravdu mohou! Skořápky ořechů totiž obsahují přírodní saponin, který má podobné účinky jako mýdlo. Mýdlové ořechy jsou ideální na praní jak pro bílé, tak i barevné prádlo od 30 do 90°C. Protože jsou mýdlové ořechy čistě přírodní a neobsahují žádné rozjasňovače, je proto vhodné při praní bílého prádla použít např. biosůl na skvrny. Prádlo je po vyprání měkké a má neutrální vůni. Pokud máte rádi voňavé prádlo jako já, stačí do posledního máchání přidat pár kapek éterického oleje. (levandule, tea tree, citrus, apod.).

Asi každá maminka mi potvrdí, že období příkrmů je hlavně obdobím praní. Mrkvička a ostatní zelenina je úplně všude. A co takhle malinová nebo borůvková přesnídávka? Na tyto, nebo podobné skvrny, jsou i mýdlové ořechy krátké. Nastal tedy čas vyzkoušet nějaký eko prací prostředek na skvrny. Vyzkoušela jsem tedy žlučové mýdlo německé značky Ulrich. A musím uznat, že jsem byla naprosto spokojená. Žlučové mýdlo obsahuje koncentrát volské žluči (z biologického chovu), praním se aktivují látky z kokosového oleje a oleje z palmových jader, které odstraní opravdu většinu skvrn. Žlučové mýdlo se nalije přímo na skvrny, nechá se působit a následně se vypere s ostatním prádlem.

Možná někteří namítnete, že by tyto skvrny váš běžný prostředek vypral hned a bez žlučového mýdla. Možná máte pravdu, ale to jsme opět na začátku, tedy ve fázi, proč jsem se rozhodla pro přírodní produkty.

 

1) mýdlové ořechy

2) žlučové mýdlo

3) ekopraní obecně

MIMI-Natura.cz © 2008 Všechna práva vyhrazena

Odebírat novinky v naší nabídce   Religis s.r.o. 2009 - 2015